eskrim-kursu

Ben American Fencing dergisinde yazmış ve eskrimi temel alan The Devil’s Sword serisinin yazarı olan San Diego Akademik Eskrim Ligi eski başkanıyım. Fakat 4 yıl öncesine kadar bir acemi, bir çaylaktım. Eskrim sporu hakkında HİÇBİR ŞEY bilmeyen velilerden bir başkasıydım.

            Elbette çocuklar için kılıç dövüşlerinin dayanılmaz çekiciliğinin farkındaydım. İki çocuğu mukavvadan yapılmış uzun borularla bir odada bırakın ve saniyeler içinde büyük kılıç savaşı başlasın. Hollywood tarafından da fark edilmiş olan sporun özündeki bu çekicilik Matrix, Yıldız Savaşları, Karayip Korsanları gibi birçok filmde özenle işlenmiş kılıç oyunlarında kendini gösterir.

            Fakat eskrim? Kılıç dövüşü sporu? Tüm bunlar ne içindi? Kılıçların çarpışması, şüphesiz, güzeldir, fakat eskrim ile futbol, basketbol ve tenis gibi devlerle kıyaslanınca, eskrim biraz çelimsiz kalmakta. Bunlar ve daha birçok spor içerisinde birilerinin tekmelemeye, sektirmeye, vurmaya yakalamaya veya fırlatmaya çabaladığı bir top barındırmak için geçerli bir nedene sahiptir. Tabii ki eskrim güzeldi ve Amerika’nın olimpiyatlarda emsalsiz başarıları vardı, fakat eskrim diğer sporlarla karşılaştırıldığında nasıldı?

eskrim-nedir

            4 yıl öncesinde 12 yaşındaki oğlum eskrimi seçti. Ben de hayatımdaki en büyük sürprizlerden birini yaşadım. Çünkü yukarıda sorduğum sorunun tek kelimelik bir cevabı olduğunu gördüm. O da; muhteşem.

            İzlemesi Eğlenceli Olağanüstü Antrenmanlar!

            Yalnızca eskrimi izlemenin keyfini keşfetmekle kalmadım, ayrıca derin tecrübeli sporcuların vücutlarından bile ne kadar hızlı bir biçimde döküldüğünü gördüm. Başlarda tenis kortunda yaptığım 2 saatlik koşu çalışmalarına kıyasla o kadar da külfetli görünmemişti. Sonrasında ben de denedim. Benden çok daha küçük olan 12 yaşındaki oğluma karşı giyindim ve savaştım. Bunun sonucunda da çok önemli iki keşfim oldu. İlki, hız, güç ve boyut avantajlarıma rağmen ona karşı şansım kesinlikle sıfırdı. İkincisi ise beş veya on dakika içinde adeta bir köpek gibi soluk soluğa kaldım. Ortaya çıktı ki kaldırım gibi görünen eskrim pisti (sporun yapıldığı zemin) üzerinde gardda dururken koşmak ve göğsünüze şaşırtıcı bir hızla dürtülmemesi için 1,1m uzunluğundaki bir kılıcın menzilinden uzak durmaya çalışmak gerçekten zormuş. Rakibinize onun size yapmasına izin vermeden uzanış ve dürtüş yapmak kayda değer bir çabukluk, atiklik ve zeka gerektiriyormuş. Ayrıca spor, olabileceğini düşündüğümden kat be kat daha muhteşem bir fiziksel ve zihinsel çalışma sağlıyormuş. Kim bilebilirdi ki?

            Ben çocukken spor için yaşardım. Bu yüzden oğlumu çeşitli sporlarla tanıştırmak için fazla beklemedim. Her ne kadar oğlum doğuştan bir atlet olsa da bir sorun vardı: onun spor ile kesinlikle hiç ilgisi yoktu. Hiçbirine.

Çocuklar İçin Eskrim

Ama sonrasında, mucizevi bir biçimde, eskrim ortaya çıktı. Diğer sporların yapamadığı kadar onu zorladı ve heyecanlandırdı eskrim. Önünde öğrenmesi gereken sonsuz hareket vardı. Rakibin kılıcını engelleme yolları (parat). Parattan sonra saldırı yapma yolları (ripost). Rakibin parat ve ripostlarından kaçınma yollar. Rakibe tuzak kurma yöntemleri. Eskrim, saatte 240km yaparak oynanan satrançmış. Başarılı olmak için, oğlum çok çeşitli hareket kombinasyonlarını tek başına düşünür hale gelmek durumundaydı ve spor inanılmaz bir el-göz koordinasyonu, ayak oyunları, yıldırım hızında refleksler ve daha da hızlı karar verme yeteneği gerektiriyordu. Hem havalı hem de eğlenceliydi. Oğlum çabucak eskrime karşı tutku geliştirdi ve bu spor ve atletizm konusunda benim ondan çoktan ümidi kestiğim zamanlarda gerçekleşti.

            Değiştiren Spor

            Eskrim oğlumu tamamen değiştirdi:

  • Kendine saygısı gözlerimin önünde kat be kat arttı.
  • Kendine güvenen, özgüveni yüksek biri oldu.
  • Sportmenliği ve mertliği öğrendi. Rakiplerine ve antrenörlerine saygı geliştirdi.
  • Takım çalışmasını ve liderliği öğrendi. (ortaokul takımının kaptanlığını yaptı.)
  • Dayanıklılığının ve azminin sınırlarını zorladı ve büyük baskı altında odaklanmayı öğrendi.
  • Güçlü ve sağlıklı arkadaşlıklar kurdu.
  • Harikulade fiziksel ve zihinsel şekle kavuştu.

eskrim-epe-acik-turnuva

Aslında söylemeye gerek bile yok ama ben eskrime adeta aşık oldum. Bu sadecebenim oğlumda meydana getirdiği değişimlerden dolayı değil ayrıca delicesine havalı bir spor olduğu için. Her ne kadar bu çok geniş bir genelleme olsa da gördüm ki eskrimle uğraşan çocuklar karşılaşabileceğiniz en kibar, nazik, zeki, yardımsever ve saygılı çocuklardır.

Çok kısa zamanda sıfır bilgili birinden, tamamen sporun içinde birine dönüştüm. Oğlumun ilk turnuvasında, ki muazzam eğlenceli bir müsabakaydı, fark ettim ki ben sadece çok ufak bir azınlığın tecrübe etme fırsatı bulduğu yeni bir dünyaya gizli bir dünyanın bir parçası olmuştum. Ve zamanla ikna oldum ki çok daha fazla insan eğer tanışmış olsalardı ilk görüşte aşık olacaktı. Aslında The Devil’s Sword kitabını da bu yüzden yazdım. Çocukların, gençlerin, yetişkinlerin, eskrimcilerin ve eskrimci olmayanların hoşlanacağı aksiyon dolu bir hikaye. Nellis Hava Kuvvetleri Üssü’nde gerçekleşen bir turnuvadaki üç genç eskrimcinin üstün bir süper-silahın çalınması için oluşturulan zeka ürünü olan bir ihanet planının gönüllü olmayan piyonları haline gelmesini işleyen bir kitap. Okurların eskrim hakkındaki her şeyden bir tat almalarını sağlamak için yazılan bir kitap.

eskrim-nasil-bir-spor

Kısa Bir Eskrim Dersi:

Peki eskrim ne içerir? Özetlemek gerekirse eskrimciler, üç silahtan(her biri kör uçlara ve keskin olmayan kenarlara sahip) ; epe, flöre, kılıç, herhangi biri ile birbirleriyle mücadele ederler. Her silahın farklı bir görünümü, ağırlığı ve saldırı alanı vardır. Örneğin bir epeci rakibin vücudunun tamamından sayı alabilirken flöre sporcuları yalnızca gövdeden sayı alabilir. Epe ve flörede sporcular silahın ucunu rakibe saplayarak sayı, tuş, alırlar. Kılıçta ise hem uç hem de kenarlar ile yapılan saldırılar sayı ile sonuçlanır.

epe-flore-kilic

Silah seçimi fark etmeksizin, koruyucu kıyafetler ve maske, eskrimi diğer sporlardan daha güvenli hale getirir. Son olarak, tuşlar gözle görülmeyecek hızlarda gerçekleşebildiği için eskrimciler spagetti kalınlığında, sarılan bir elektrik devresine bağlıdırlar, böylece eskrimciler tuş yaptığında bağlandıkları cihazda renkli ışıklar yanar.

Bu kısa özet, bir spor muhakemesi için yeterli olmayabilir. Eskrimi öğrendikçe çekiciliğinin arttığını göreceksiniz. Üstünkörü bir özet, heyecanı, eğlenceyi veya turnuvaların kendine has atmosferini anlatmanın yanına bile yaklaşamaz.

Son olarak, genç, yetişkin, yaşlı fark etmeden herkese yerel bir eskrim kulübü bulmalarını ve bu bağımlılık yapan sporu denemelerini şiddetle tavsiye ediyorum. Bağımlılığı olmayacağını düşünen kişilere de en azından bir kez denemenin bile güzel, unutulmaz ve kendine has bir tecrübe olacağına içtenlikle söz veririm.

ankara-eskrim-yetiskin

Kaynak: http://www.momsteam.com/sports/introduction-to-fencing

Çeviren: Burak Us

Ankara’da Eskrim İçin İletişim: Ozan SARI 05333152298

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

TemizleGönder