5 yıl önce bugün, yine çatır ayazda bilmeyenin denizsiz dediği bizlerin ise her sokağının “Denizlere” çıktığı güzel Ankaramızda kurduk Çankaya Eskrimi. O günlerde umutluyduk ama zorlukları bilmiyorduk. Hayallerimiz vardı ama sadece tatlı hayallerdi bunlar. Gel zaman git zaman acıyı da tattık  sevinci de, aşkı da öğrendik nefreti de, ihaneti de gördük dostluğu da, yenilgiyi de yaşadık zaferi de. Beş yıl dile kolay ömrümüzün en güzel beş yılı Çankaya Eskrim ile geçti. Yürümeyi Çankaya Eskrim ile öğrendik, biz onu büyüttük desekte aslında o bizleri hayatın gerçekleri ile yüzleştirerek büyüttü.

Spora gönül vermek bu ülkede kolay değildir. Sporda başarılı olmak için onlarca sorunu geride bırakmanız başa çıkmanız lazım. Dışardan bakıldığında çok kolay gibi gözükse de işin içyüzü hiç öyle değildir. Sportif tekniğinizi geliştirmeniz yetmez adım adım yüzlerce farklı değişkeni hesap edip önünüze çıkan spor dışında da çıkacak her engeli aşmalısınız. Bu gideceğiniz bir deplasmanın yol ve konaklama organizasyonundan tutunda yetiştirmek istediğiniz sporcunuzun okul hayatını planlamak, kullanacağınız ekipmanı temin etmek gibi ufak problemler olacağı gibi insani ilişkileri yönetmek gibi çok daha büyük zorluklar olabilmekte. Bu  sorunlarla baş etmeye başladığınız zaman evet sporda da başarılı olma yolunda adım atabiliyorsunuz. Bu geçen beş yılda benzeri bir çok problemi çözerek adım adım bulunduğumuz noktaya geldik. Anlayacağınız eskrim bizlere zafere giden yolda acı ve gözyaşı sundu ve hala da sunmakta. Biliyoruz ki zirveye giden yolda daha büyük sorunlar ve daha büyük acılar bizi bekliyor. Fakat inancımız tam, pes etmeyeceğiz biliyoruz ki kaybedenler pes edenlerdir, bizler inanıyoruz zafer bizim olacak, alınteri ve emek ile. İşte bu zorlu yolda en güzeli bizim mutlu olmamızdı, ve aşacağımız her engelde de bu mutluluğumuz katlanarak artacak.

Bu beş yılda Çankaya Eskrim sayesinde mükemmel dostluklar kurduk, bazılarımız başta baş antrenörümüz olmak üzere kulübümüzde hayat arkadaşları ile tanıştılar, bazılarımız yeni dostlukları ile iş hayatında kendine yeni kapılar açtı ve benim gibi bazıları da hayatı daha iyi anladı başarının değerini emeğin alın terinin güzelliğini. Yürüdüğümüz bu yolda hiç yalnız olmadık bizleri yüreklendiren ve destek veren dostlarımız velilerimiz hep yanımızda oldu işte bu güven ve destekle ayaktayız ve yürümeye devam ediyoruz.

Özellikle kulübümüzün birinci yılının hemen ardından nerdeyse umutsuzluğa düşüp  pes etmek üzere olduğum bir gün altın yürekli iki insan çıktı ve dedi ki Ozan biz sana ve Aliye güveniyoruz ve size destek olmak istiyoruz. İşte o gün hem kişisel hayatımda ve hem de Çankaya Eskrim’in yolunda bir dönüm noktası oldu. Düşündüğümüzde bize sonsuz bir güven besleyen insanlar olduğunu gördüm, bu güveni nasıl boşa çıkarabilirdim ki. Pes etmek bize yakışmazdı tek yol vardı çalışmak ve daha çok çalışmak.

Yıllar çok hızlı bir biçimde geçti adım adım yürümeye başladık ve 2015 yılına geldik ve bu yıl Çankaya Eskrim’in tarihinde çokça ilki başardığımız yıl olduğu gibi geleneksel bazı şansızlıklar yine peşimizi bırakmadı (Kulübü bu senede su bastı 🙂 ). Ali hocamız hayatını pırlanta gibi bir insanla birleştirdi, Çankaya Eskrim ilk milli sporcusunu yetiştirdi takımımız milli sporcuların tercihi oldu. Bırakın Türkiye içindeki maçları sporcularımız Almanya’da Fransa’da İspanya’da Avusturya’da Danimarka’da bayrağımızı, yüreklerindeki aşkla birleştirerek temsil ettiler.  Türkiye’de müsabakalarda tüm klasmanlarda sporcularımız ya kürsüdeydi ya da kürsüyü zorladılar. Üniversite yarışlarında efsanelerin olduğu takımları devirdik. Eskrimin üç branşında da yarıştık. Alınan dereceler hiç önemli değildi önemli olan Çankaya Eskrim sporcularının eskrim sporuna yakışır şekilde onurlu bir biçimde mücadele etmesi ve armamızı taşıyarak örnek insan olmalarıydı. Bunu da en güzel şekilde başardılar.

Bugün mücadeleye devam etmemizi sağlayan maddi ve manevi desteklerini hiç esirgemeyen Aydın Bey ve Güzin Hanıma, içimize ateş düştüğünde ne olursa olsun sizin yanınızdayız diyerek geleceğe bakmamız için bize cesaret ve güç veren her sıkıntımızda yardımımıza koşan Fatoş Ablaya İlhan Abiye, minik epecilerimizi yeşerten ve büyüten Derya Hocama, ne zaman çağırsam anterenmana koşa koşa gelen Hakan Hocama burada ismini yazamadığım bize güvenen ve bizlerle yürüyen destek olan  tüm velilerimize, dostlarımıza, sporcularımıza kocaman teşekkürler. Ve Ali Hocam tekrar teşekkürler bana inandığın bu yolda yürüdüğün için, verdiğimiz her sözü tutuyoruz, bize güvenenleri adım adım zirveye götürüyoruz, hedeflerimiz küçük değil ama biz başaracağız inanıyoruz yıllar önce dediğimiz gibi Güneşi Zapt Edeceğiz. En büyük teşekkür de ailelerimize, sizlere yeterince zaman ayıramadığımızın farkındayız anlayışınız, desteğiniz ve dualarınız için tekrar teşekkürler.

Sonsuza Kadar Zafere Kadar

Ozan SARI

Çankaya Eskrim Spor Kulübü

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

TemizleGönder