eskrim-silahi

Değerli spor severlerden ve Çankaya Eskrim velilerinden sıkça eskrim malzemelerinin fiyatları ve özellikleri ilgili sorular geliyor. Biz eskrim antrenörlerine telefonla veya yüzyüze ulaşamayan İstanbuldan tutun Eskişehir’e, İzmir’e, Adıyaman’a kadar eskrim yapılan bir çok bölgeden eskrim severlerin aklındaki soruları giderecek bir yazı yazmayı düşündüm. Dilerim beğenirsiniz, yorum ve önerilerinizi bekliyoruz.

Eskrim Malzemeleri Fiyatları neye göre değişmektedir?

Malzeme fiyatları genelde malzeme markasına göre değişmektedir. Avrupa menşeli ve üretimli PBT gibi markalar Çin üretimi olan JL gibi markalardan daha yüksek fiyatlıdır. Buna ek olarak malzemenin FİE onayının olup olmaması fiyatı etkileyen en büyük etkendir. FİE Uluslararası Eskrim Federasyonu’nun kısaltmasıdır.

Çin malı malzemeleri tercih ediyor musunuz?

FİE’nin onayladığı üreticiler arasında bulunan malzemeleri tercih ediyoruz, JL gibi. Çin malı malzmelerin kıyafetlerinde hiç bir sıkıntı yaşamadık. Çocuklar için maskelerde de problem olmuyor, fakat 13-14 yaştan büyük sporcular için maske koruması yüze çok yakın kalıyor bu yüzden o yaş ve yukarı gruplarda Çİn üretimi olmayan malzeme tercihimizdir. Çin malı malzemeler(JL) yurtiçi müsabakalar için gerekli minimum güvenlik standartlarını taşımaktadırlar bu konuda da sorun yaşamazsınız.

FİE onaylı malzeme özellikleri nedir? Ne zaman gereklidir?

FİE yani Uluslararası Eskrim Federasyonu onayı uluslararası müsabakalarda gerekli bir malzeme standartıdır. Türkiye içi maçlarda gerekli değildir. Özellikle eskrimi yeni başlayanlar için bu malzemeleri çok gerekli görmüyoruz. Kıyafetler FIE  standartında 800 newton kuvvete dayanmakta, maskeler 1600 newton. Bunun dışında silahlarda da FIE damgası yurtdışı maçlarda aranmaktadır. FIE silahların ömrü normal silahlara göre çok daha uzundur.

Eskrim Malzeme Fiyatları kabaca nasıldır?

Tüm eskrim malzemelerinin fiyat aralığı 700 lira ile 2000 lira arasındadır. En uygun malzemeyi seçmek için lütfen eskrim antrenörünüze danışınız. Bunun dışında daha ekonomik seçenekler için ikinciel malzemeleri arayabilirsiniz, zira eskrim malzemeleri kolay eskimezler,  ikinciel eskrim kıyafetleri çoğunlukla işinizi görecektir. Fiyatlar avro ve dolar bazlı olduğu için sportifmarket gibi eskrim malzemesini online satan sitelerden güncel olarak takip edebilirsiniz.

 

Gelen soruları zamanla bu sayfaya ekleyerek sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim. Eskrim malzemesi ve kursları ile ilgili her türlü aklınıza takılan soru için bana ulaşabilirsiniz 05333152298,  whatsup ve smslere de cevap vermekteyim.

Ozan SARI

Çankaya Eskrim Spor Kulübü

Başkan

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

TemizleGönder