çankaya eskrim

Oğlum Beren şuan 8 yaşında ve bir yıldır Çankaya Eskrim Spor Kulübünde eskrim yapıyor. İlk günlerden beri antrenmanlara severek ve isteyerek geliyor. Beren henüz 3-4 yaşlarındayken, hikaye ve masalların etkisiyle “Büyüyünce şövalye olacağım, kılıcımla savaşacağım.” derdi ve hayal dünyasında oyuncak kılıçlarla kurduğu oyunlar birkaç yıl boyunca sürdü.  Onun bu ilgisini eskrim sporuna yöneltmemiz ise televizyonda eskrim sporunu tanıtan bir program izlememizle oldu. Özenle hazırlanmış, dikkat çekici açıklayıcı, ikna edici bir programdı. 7 yaşında birkaç deneme antrenmanından sonra oğlumun da devam etmek istemesi üzerine bir yılı aşkın bir süredir Çankaya Eskrim Spor Kulübündeyiz.

Eskrim sporu, fiziksel ve mental gücün ikisine de ihtiyaç duyularak yapılan dolayısıyla da bir sporcuda ikisini de geliştiren bir spor. Dikkat güçlendiren, gözlem ve refleks yeteneğini geliştiren bir spor bunu oğlumda daha şimdiden fark edebiliyorum.  Oğlum eskrim yaparken aklıma araba kullanmayı öğrendiğim zamanlar geliyor. Hem ayaklarımız koordineli şekilde pedallara hakim olacak hem ellerimizle direksiyon ve vites hakimiyeti sağlanacak hem de trafiği her yönüyle takip edeceğiz. Eskrim de böyle bir spor ayaklar belli bir düzenle hareket ederken kolların duruşu ve silaha hakimiyet aynı anda olacak ve büyük bir dikkatle de rakibimizi kontrol edeceğiz. O bize dokunmadan biz ona dokunarak tuş yapıp sayı alacağız. Bir çocuğun gelişimine her yönüyle böylesine katkı sağlayan çok az şey olduğunu düşünüyorum.  Oğlumun bu sporu ilgiyle ve severek yapmasından dolayı çok mutluyum. Bunda katkısı olan başta kulüp başkanımız Sayın Ozan SARI, antrönörümüz Sayın Ali DAĞDEVİRENTÜRK’e çok teşekkür ediyorum.

 Son olarak eskrim sporunun tanıtılması ve geniş kitlelerce biliniyor ve yapılıyor olması en büyük temennim. Başta da belirttiğim gibi bu görev büyük çoğunlukla medyaya düşüyor, spor programlarında yer verilmesi, tanıtıcı programların sıkça çok seyredilen tv kanallarında yer almasının etkili olabileceğini düşünüyorum.

Oya Dikilitaş

Çankaya Eskrim Spor Kulübü

Veli

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

TemizleGönder