spor-cocu

    Her çocuk özeldir, değerlidir. Tabiki birtakım bireysel farklılıkları söz konusu olacaksa da her çocuk işlenmeye hazır boş bir levha olan akıl,zihin ve yürekleri ile eğitimcilere ebeveynleri tarafından teslim edilirler.  Öğretmek bu yüzden zordur. Ve reel, başarıya yönelik, çocuktan dönütler alamaz ve çocuğun öğrenmesine katkıda bulunamazsan öğretmenlik-eğitmenlik mesleği  kabusa döner.

      Fakat başarı ve öğrenmeye yönelik reel dönütler konusu aslında gizil  dinamikler, örtük etkileşimler ile çevrilidir. Yani bir çocuğun örneğin fen ya da sosyal bilimlere yatkınlığını ve bu alanlardaki başarısını etkileyen çok fazla  parametre söz konusudur. Eğitim bu yüzden multidisipliner bir alandır. Bireyin sosyo-kültürel çevresi, nöröpsikolojik  yapılanması gibi çok fazla göz ardı edilmemesi gereken alan  incelenmelidir. Pedagoji bu alanları irdeler ve gelişimseldir.

     Spor eğitmenliği için bunlara birde psikomotor beceriler(hareket becerisi) eklenir. Bu yetilerin kalıtım faktörü ile belirlendiği  yadsınamaz fakat amaca yönelik antrenman programları ile spor bilimleri bu becerilerin geliştirilebildiğini kanıtlamıştır.

Ali Dağdevirentürk

Çankaya Eskrim Spor Kulübü

Antrenör

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

TemizleGönder