Benim eskrime başlamam biraz tesadüfi ve geç oldu. Kendime severek uğraşacağım bir spor ararken ve bir arkadaşımla bu konu üzerine konuşurken kendimi Çankaya Eskrim’in antrenmanlarında buldum. Yani üzerinde çokça düşünüp de öyle karar verdiğim bir spor değildi. Çünkü şu iddia takdir görür ki, eskrim Türkiye’de pek tanınan veya ismi duyulmuş olsa bile herkes tarafından bu sporun neleri içerdiği, kişiye getirilerinin neler olduğu bilinen bir spor değil. Ben de başlarda böyleydim  ancak antrenmanlara devam ettikçe, eskrimin hayatımın birçok alanına girdiğini gördükçe, bu işe gönül vermiş harika insanları tanıdıkça  ve daha eskrimde ilk yılım olmasına rağmen üniversitelerarası müsabakalarda okuluma birincilik kupasını kazandırmanın verdiği gururu hissettikçe bu spora başlamakla ne kadar doğru bir adım attığımı görüyorum.

Eskrimin kattığı heyecandan bahsedersem eğer, bir defa basınca dayanıklı beyaz eskrim giysilerini bir bir üzerinize giydikçe sizde diğer insanlardan yavaş yavaş farklılaştığınızı hissediyorsunuz. Daha sonra eldiveninizi giyip, maskenizi takıp, silahınızı elinize aldığınızda diğerlerinden çok başka, piste çıkmış bir savaşçı oluveriyorsunuz. Buradaki  ‘savaşçı’ kelimesini eskrim bağlamında değerlendirdiğimde kendisi de aslında bir spor olan eskrimin diğer sporlardan çokça ayrıştığını hatta daha da ileri giderek sporu eskrim ve diğer sporlar olarak ikiye ayırdığımı söyleyebilirim. Savunmanızla atağınızla, maskenizle eldiveninizle, adımlarınız reflekslerinizle, elinizdeki silahla;  hakemin allez sesini duyduktan sonra artık rakibin karşısında tek başınıza oluşunuzla bir savaşçı hissiyatına sahip olarak eskrimin diğer sporlardan farklılaştığını zaten görüyorsunuz. Aslında diğer sporlar içerisinde eskrimi ASİL  yapan da budur. Kişinin içindeki enerjiyi bir savaşçı gibi dışarıya atmasının yoludur eskrim. Ben de tutkuyla bağlı olduğum fakat henüz gerçekleştiremediğim iyi bir asker olma hayalimi eskrimle biraz olsun tatmin ettiğimi söyleyebilirim… Eskrimle pek alakası olmayan bir abimizin epemi eline alıp inceledikten sonra siz gerçek bir savaşçısınız demesi ve o anda hissettiklerim eskrimin bana getirdiği güzelliklerden.

Heyecan dışında kattıklarından bahsedersem, eskrim aslında bir dikkat sporu. Hissetmek ve mesafe ayarı ise bu dikkatin ölçütlerinden. Maç esnasında  silahları birbirine temas eden sporcular halihazırdaki hareketin hangi harekete evrileceğini  temas, adımlar vb. aracılığıyla hissetmeleri gerekir. Bu noktada kişinin kendisini pist dışındaki dünyadan tamamen soyutlayıp o andaki maçına vermesi ise son derece önemlidir. ’’Uzak ve yakının ölçülerini ilk bilen kazanır, bu silahlı mücadelenin temel kuralıdır’’ diyen savaş sanatı ustası Sun Tzu’nun mesafe öngörüsü  ‘asil spor’ olan eskrimde de kendisini gösteriyor. Yani sporcunun mesafeyi doğru ayarlaması onun için avantajdır. Bahsettiğim bu ölçütler kişinin eskrim yaşantısında da konsantre olma yetisini kesinlikle geliştirmektedir.

Ayrıca eskrim sürati barındırdığından hızlı düşünme, hızlı karar verme, refleks, el ayak koordinasyonu gibi yetileri; düzenli antrenmanlar sayesinde disiplini; mücadele esnasında sporcu artık rakip karşısında tek başına olduğundan fazlasıyla özgüveni geliştirdiği söylenebilir.

Eskrimin kattıkları sadece pistle sınırlı kalmamaktadır, ekipmanlarınızı çıkarıp bir tarafa bıraktığınızda da devam eder. Her şeyden önce eskrimci olduğunun verdiği bilinç kişinin kendini daha değerli ve özel hissetmesini sağlayıp kişiyi farklılaştırır. Ayrıca eskrim yapmaktan keyif alma ortak paydasında birleşen insanlarla aynı ortamı paylaşmanız da hem sağlam dostluklar kurmanıza hem de birlik ruhunu hissetmenize yol açmaktadır. Yani sonuç olarak eskrimin kişinin hayatında ayrı bir değer ifade ettiğini söylemek mümkün.

Şule Kalemci

Çankaya Eskrim Spor Kulübü

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

TemizleGönder